Ergonomia przestrzeni pokoju hotelowego_Gniazda elektryczne

Wywiad z Jackiem Niezgodą ARTIMAGE wizerunek przestrzeni wnętrza
Wywiad ukazał się w miesięczniku „Hotel Profit”

„Hotel Profit” – Czy podziela Pan zdanie, że w wielu pokojach hotelowych (zwłaszcza w obiektach niższej klasy) gniazdka elektryczne są niewłaściwie rozmieszczone – jest ich zbyt mało, są zasłaniane przez meble hotelowe lub są źle rozmieszczone np. zbyt wysoko? Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy to efekt  niewłaściwie rozmieszczonej instalacji elektrycznej czy po prostu gniazdka elektryczne są „ostatnią sprawą” na którą zwraca uwagę inwestor i projektant?

      Jacek Niezgoda – Rozmieszczenie punktów elektrycznych w pokojach hotelowych najczęściej odbywa się na etapie projektu budowlanego budynku w oparciu o bardzo uproszczone założenia funkcjonalne – zazwyczaj nie ma nic wspólnego z projektem architektury wnętrz i nie uwzględnia rozplanowania mebli, elementów dekoracyjnych i rozwiązań poprawiających jakość pobytu gości. Często spotykam się z prośbą o zaprojektowanie samego oświetlenia i rozkładu gniazdek – bez projektu wnętrz. To nie jest możliwe, gdyż gniazdka i punkty elektryczne są pochodną dopracowanej funkcji i formy elementów wyposażenia. Dlatego inwestor zlecając projekt instalacji elektrycznych powinien posiadać projekt architektury wnętrza, który precyzyjnie określa wytyczne w tym zakresie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z tym, że gniazdka będą ulokowane za wysoko lub za nisko, za meblem lub kaloryferem, gniazdka przy łóżku mogą być asymetryczne względem jego osi, co negatywnie wpłynie na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia.
      O prawidłowym, ergonomicznym rozmieszczeniu gniazdek i wyłączników nie świadczy ich duża ilość; dobry projekt wnętrza, oparty na konsultacjach z projektantem instalacji elektrycznych i zrozumieniu potrzeb inwestora, pozwala rozplanować taki układ gniazdek i wyłączników, aby dostęp do nich był łatwy przy ich minimalnej ilości. Często spotykamy się z słuszną opinią wykonawcy prac elektrycznych, że przewodów nie należy przedłużać lub łączyć w ukrytych zatynkowanych puszkach. Każde ukryte połączenie to prawdopodobieństwo awarii, niemożliwej do usunięcia bez ingerencji w strukturę ściany, na której znajduje się tapeta czy dekoracyjny tynk. Jeżeli proces inwestycyjny w początkowej fazie był realizowany bez architekta wnętrz, w późniejszym czasie inwestor staje przed decyzją, czy poprawić istniejący układ gniazdek licząc się z kosztami, czy mimo atrakcyjnego projektu wnętrz pozostawić znacznie gorszy stan istniejący. Niestety często koszty i czas konieczny do dokonania zmian przeważają nad efektem wizualnym i ergonomią użytkowania.

„Hotel Profit” – Czy spotkał się Pan z nietypowymi,  nowoczesnymi  pomysłami  na umieszenie – ukrycie gniazdek elektrycznych w pokojach hotelowych, czy jest to element wyposażenia pokoju w przypadku którego trudno wymyślić coś nowego i jaki ma to związek z funkcjonalnością? Czy na rynku można znaleźć gniazdka eklektyczne o nietypowych i eleganckich kształtach lub kolorach, które można wykorzystać w aranżacji np. pokoju w butikowym hotelu?

 
      Jacek Niezgoda – Wiele pomysłów wykorzystujących ukryte gniazdka elektryczne czerpie inspiracje z rozwiązań stosowanych w kuchni. Kuchnia to miejsce najbardziej nasycone urządzeniami zasilanymi z gniazdek, zatem w tej przestrzeni problem dużej ilości widocznych gniazdek stanowił dla projektantów wyzwanie i motywację do poszukiwania niebanalnych koncepcji. Pojawiły się więc rozwiązania polegające na schowaniu gniazdka pod otwierana klapką w blacie, w której pozostawiony jest tylko niewielki wycinek na przewód elektryczny. Kolejnym pomysłem jest ukrycie gniazdek na wysuwanej pionowej listwie, umiejscowionej pod przykrywką w blacie – po naciśnięciu gniazdka na listwie wyjeżdżają do góry gotowe do użytku. Takie rozwiązania możemy również stosować w przestrzeni pokoju hotelowego, tylko czy dla Gościa nie będzie to utrudnieniem? Wszystkie nietypowe rozwiązania zwiększają jednak ryzyko awarii, dlatego ważna jest precyzja ich wykonania i prawidłowe przygotowanie projektu.
      Aby gniazdka elektryczne i wyłączniki nie stanowiły dysonansu estetycznego w przestrzeni, powinny być spójne kolorystycznie z płaszczyzną ściany i zgodne ze stylistyką wnętrza. Często są one dostarczane hurtowo przez wykonawcę instalacji elektrycznych, który nie bierze pod uwagę kolorystyki, charakteru i funkcji poszczególnych pomieszczeń – w efekcie gniazdka i wyłączniki są w jednakowym kolorze, niestety najczęściej białym. Kolor biały jest kontrastowy dla większości kolorów, silnie wychodzi na pierwszy plan, dodatkowo podkreślając brak koncepcji rozmieszczenia tych elementów. Dlatego nawet wybór tak niepozornego detalu wyposażenia warto przemyśleć, dobierając kolor indywidualnie do projektowanej przestrzeni lub wykorzystując uniwersalną szarość czy antracyt.
       Szeroka oferta wyłączników i gniazdek elektrycznych sprawia, że łatwo je dyskretnie wkomponować w przestrzeń wnętrza lub celowo zwrócić uwagę na ich wyszukane formy. Nowoczesne gniazdka w szklanych ramach, ekstrawaganckich kształtach lub w stylizowanych obudowach stają się wyrafinowanymi elementami designu, których się nie ukrywa – czasem eksponuje. Gniazdko powinno być wkomponowane kolorystycznie w płaszczyznę ściany, jednocześnie może nawiązywać do stylu, w jakim zaprojektowana jest przestrzeń wnętrza. Producenci osprzętu elektrycznego proponują wiele stylizowanych linii, ozdobnych i prostych, matowych i błyszczących, w przypadku wyłączników również  ze starodawnym, przekręcanym skrzydełkiem. Planując rozmieszczenie gniazdek i wyłączników w pokoju hotelowym warto kierować się funkcjonalnością, wybierać punkty widoczne i odnajdywane przez gości intuicyjnie.

Jacek Niezgoda
ARTIMAGE wizerunek przestrzeni wnętrza

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.