Tapety w obiektach hotelowych_wywiad z Jackiem Niezgodą ARTIMAGE

Wywiad z Jackiem Niezgodą z ARTIMAGE wizerunek przestrzeni wnętrza
Wywiad ukazał się w miesięczniku „Hotel Profit”

„Hotel Profit”- Czy obserwuje Pan rosnącą popularność coraz bardziej odważnego zastosowania tapet w obiektach hotelowych? Ma na myśli np. stosowanie wyjątkowo nowoczesnych i odważnych wzorów albo np. fototapet? Czy można stwierdzić, że ostatnio rośnie popularność stosowania tapet w obiektach użyteczności publicznej?

Jacek Niezgoda- Wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania tapetami w obiektach hotelowych. Po latach zapomnienia tapety wracają w postaci wyrafinowanych organicznych wzorów, ekskluzywnych deseni i faktur. Za granica stosowanie tapet w przestrzeniach publicznych jest bardzo powszechne. W Polsce tendencja dekorowania ścian za pomocą tapet dopiero się rozwija. Dzięki tapetom obiekty hotelowe zyskują przyjazny, przytulny wyraz a intrygujące wzory i nieszablonowe zestawienia kompozycyjne wyróżniają dane miejsce na tle innych, tworzą jego niepowtarzalny klimat. 
     Tapety w obiektach hotelowych to nie tylko pokrycie powierzchni dekoracyjnym materiałem, ale również zabezpieczenie ściany przed obiciami, kurzem, otarciem. Tapety zapewniają efekt estetyczny na długi czas, w przypadku uszkodzenia lub zabrudzenia łatwo je naprawić. Cenna właściwością tapet jest ich dźwiękochłonność co nadaje wnętrzu również przyjazny klimat akustyczny.
       Dostęp do najwyższej jakości tapet na rynku polskim przekłada się na coraz częstsze ich zastosowanie – wszędzie tam gdzie liczy się estetyka i trwałość. Tapeta w pokoju hotelowym nie kojarzy się już tylko z tanią dekoracją – w nowych kolekcjach obserwujemy najbardziej wyrafinowane efekty wizualne z gwarancja wieloletniej trwałości. Zaufanie do materiału przejawia się również w coraz odważniejszych próbach jego zastosowania na dużych płaszczyznach z zaskakującymi foto tapetami włącznie.
      Tapeta we wnętrzu może nadać przestrzeni wyrazistość i charakter. W przypadku zastosowania najbardziej nowatorskich tapet pokrywanych drobnymi koralikami czy kryształkami tworzącymi unikalne wzory, rozwiązanie to nie jest najtańsze jednak uzyskane efekty wizualne łatwo uzasadniają taki wydatek.

„Hotel Profit” -  Jakie wzory i motywy tapet według Państwa doświadczeń są najbardziej popularne?

     Jacek Niezgoda – Trudno mówić o dominującym motywie w zastosowaniach hotelowych. Wszystko zależy od charakteru wnętrza – modne są wzory organiczne. Wzory geometryczne bardziej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, natomiast motywy kwiatowe, ornamenty lepiej wypełniają wnętrza rustykalne. W architekturze wnętrza poszukuje się zaskakujących zestawień materiałowych i kompozycyjnych, dlatego przypisywanie wzorów do charakteru wnętrz nie sprawdza się w rzeczywistości.
      Coraz częściej sięgamy po wzory tapet „operujące światłem” – płaszczyzna tapety jest skontrastowana poprzez sposób odbijania światła. Czarne błyszczące, wylakierowane wzory zdecydowanie wyróżniają się na czarnym bardzo matowym tle. Stylistyka wzorów jest przeróżna. Poprzez vintage, różne wydania płynnych organicznych wzorów, a także ponadczasowe pasy.
      Wybór wzoru to kwestia indywidualna, zależna od przeznaczenia, charakteru oraz założeń projektowych wnętrza. Zestawienia tapet mogą podkreślać rytm wnętrza, w innym przypadku dekoracyjna tapeta może tworzyć przykuwający, wyróżniający się obraz na ścianie.

„Hotel Profit” – Co może Pan podpowiedzieć hotelarzowi, który szuka dobrych tapet do swojego obiektu? Gdzie może je szukać, na co powinien zwracać uwagę podczas wyboru konkretnych tapet, kto może mu dobrze podpowiedzieć?

     Jacek Niezgoda – Wykończenie ścian jest integralną częścią projektu wnętrz i jako taka powinna wchodzić przede wszystkim w zakres współpracy inwestora z architektem wnętrz. Obecnie na polskim rynku znajduje się bardzo wiele profesjonalnych firm i salonów oferujących fachową pomoc przy wyborze tkanin dekoracyjnych, obiciowych, firan, tapet. Warto kierować się do salonów dysponujących stosownym zasobem wzorników w odpowiedniej wielkości tak, aby nie dobierać tapety do hotelowego foyer na podstawie próbki 10×10 cm.
      W przypadku obiektów hotelowych oprócz walorów wizualnych najistotniejszym aspektem jakościowym jest trwałość, wytrzymałość tapety na ścieranie, atesty palności i odporność na światło. Bardzo ważne jest, aby prawidłowo dobrać rodzaj tapety do pomieszczenia biorąc pod uwagę jego przeznaczenie.

„Hotel Profit” – Tapety z jakich materiałów według Państwa wiedzy najlepiej się sprawdzą w obiektach hotelowych? Czy podziela Pan zdanie (usłyszałem je od kilku dystrybutorów), że w przypadku obiektów hotelowych najlepsza będzie fizelina?

Jacek Niezgoda – Wiele zależy od standardu i profilu obiektu. Naturalnie tapety na podkładzie fizelinowym doskonale sprawdzają się w hotelach. Są to tapety papierowe lub winylowe na podkładzie ze specjalnej włókniny (zwanej też fizeliną). Niektóre jej rodzaje można malować. Warstwa fizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem się, rozrywaniem i rozciąganiem, ponadto nadaje tapecie elastyczności i właściwości, jakie mają tkaniny. Dzięki temu bardzo dobrze przylega do ściany, a przyklejenie jej nie przysparza żadnych kłopotów.

Uzupełnienie do wywiadu, opis zastosowanych wykładzin w realizacji ARTIMAGE – Wnętrza HOTELU FARMONA.
  
Właścicielem Hotelu Farmona Business&SPA jest producent kosmetyków Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona. U podstaw filozofii firmy Farmona jest teza, że życie człowieka powinno przebiegać w symbiozie z naturą, która jest niewyczerpanym źródłem urody, harmonii i relaksu. Na bazie tej filozofii została skonstruowana idea hotelu z ośrodkiem SPA, restauracją z lekką kuchnią wellnes oraz wnętrzami, w których zastosowano naturalne materiały – kamień (marmury, granity, łupki) oraz egzotyczne drewno. Harmonię wnętrza dopełnia kolorystyka nawiązująca do barw ziemi – brązy, beże, pomarańcze, zielenie, oliwki. Pokoje zostały zrównoważone kolorystycznie ciemnymi barwami zastosowanymi na ścianach i lekkimi w wyrazie kolorami wykładzin tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi, wyciszeniu – osiągnięciu wewnętrznego ładu i spokoju. Każdy pokój był aranżowany indywidualnie. Dodatkowymi elementami budującymi harmonię i związek z naturą są tkaniny bogate w ornamenty roślinne. Wykładziny zastosowane w pokojach zostały wyprodukowane przez firmę Agnella z Białegostoku. Kolory został wybrane z istniejącej palety barw natomiast wzór został dobrany indywidualnie dla potrzeb wnętrza hotelu. Zastosowana wykładzina była tkana w technologii Axminster (80% wełna i 20% poliamid) i należy do najlepszych stosowanych we wnętrzach hotelowych.

Jacek Niezgoda
ARTIMAGE wizerunek przestrzeni wnętrza

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hotel. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.